zobraziť pridať firmu

Predokenné rolety


vonkajšie rolety Vonkajšie rolety sa stále častejšie stávajú obľúbeným doplnkom našich domácností. Výhody tohto praktického stavebného prvku oceníme predovšetkým v horúcom lete. Poslúžia rovnako ako zvukový či tepelný izolant, tepelné straty sa tak znížia až o 25%. Rolety plnia do istej miery aj estetickú funkciu. Predokenné rolety nie sú len záležitosťou novostavieb, ale nie je problém ich upevniť aj dodatočne takmer na akýkoľvek rám okna či fasádu.


Predokenné rolety a ich výhody

Majú dobré tepelno-izolačné vlastnosti - z toho vyplýva energetická úspora, znižujú hladinu hluku až o 10%, chránia okno pred prachom, dažďom a inými poveternostnými vplyvmi, spustené rolety sťažujú možnosť vniknutiu cudzej osoby do objektu, ku každej rolete sa dá nainštalovať sieť proti hmyzu, ktorá zabráni jeho vniknutiu do miestnosti, a v neposlednom rade predokenná roleta slúži ako dokonalá ochrana proti slnku a teplu v letných mesiacoch.

Vyrábajú sa v rôznych farebných odtieňoch a z rôznych materiálov. Oceľové rolety majú dlhú životnosť, no záporom je vysoká hmotnosť. Naopak plastové lamely sú ľahké, ich životnosť zase výrazne kratšia. Drevené rolety pôsobia esteticky, ale sú náročnejšie na údržbu a sú drahšie. Najlepšie vychádzajú rolety s hliníkových profilov. Vyplnené bývajú polyuretánovou penou, ktorá zaisťuje pevnosť rolety a pôsobia ako izolant.

Predokenná roleta pre dodatočnú montáž - Box skosený

Tento typ rolety je určený predovšetkým pre dodatočnú montáž pred okenný rám alebo fasádu. Navíjacia kazeta je vyrobená z hliníkového plechu. Schránka je zakončená hliníkovými bočnicami. Vodiace lišty sú vyrobené z extrudovaného hliníka s povrchovou úpravou. Lamely sú vyrobené z hliníkového plechu a
vyplnené polyuretánovou penou. Lamely sú v zámkoch perforované, to zaisťuje prevetrávanie pri stiahnutej rolete a otvorenom okne.

predokenná roleta box skosený

Predokenná roleta pre dodatočnú montáž – Box guľatý

Tento typ je taktiež určený pre dodatočnú montáž pred okenné rámy a na fasádu. Ich dizajn je upravený tak, že zaoblený box môže dotvárať krajší exteriér okna a navodzovať pocit určitej exkluzivity. Technické parametre sú ako u predchádzajúcej rolety.

predokenná roleta box guľatý

Predokenná roleta – Box pod omietkou

Tento typ rolety je určený pre montáž pod omietku, to znamená, že sa s ňou počíta už pri plánovaní stavby
a montáž sa prevádza pred omietkou. Nad oknom sa spravidla necháva priestor v preklade, kam sa roleta založí. Pri omietaní je dôležité nezaomietnuť revíznu klapku rolety kvôli dodatočnej údržbe alebo oprave. Technické parametre sú ako u predchádzajúcej rolety.

predokenná roleta pod omietkou

Štandardným spôsobom ovládania je ručné pomocou popruhu alebo kľukového navijaku. Môžu byť vytiahnuté úplne alebo do stredných polôh, prípadne nastavené tak, aby prepúšťali obmedzené množstvo svetla malými medzerami. Pohon môže byť elektromotorom vrátane diaľkového ovládania. Na každom okne v dome potom môžeme vyťahovať a sťahovať všetky rolety z jedného miesta. Ďalším, najpokrokovejším riešením sú tzv. inteligentné systémy. Pohyb roliet sa dá naprogramovať dlhodobo dopredu. K tomu bývajú tieto systémy vybavené čidlami. Rolety sa napríklad zatiahnu pri určitom stupni zotmenia, pri silnejšom vetre alebo pri zvýšení vnútornej teploty.

Rada na záver: pri výbere roliet a ich dodávateľa by nemala byť rozhodujúcim faktorom iba najnižšia cena. Vyplatí sa overiť aj kvalitu dodávaného materiálu, záručný a pozáručný servis a v neposlednom rade dôveryhodnosť a skúsenosti dodávateľskej firmy.

Fotogaléria roliet