zobraziť pridať firmu

Rímske rolety


Rímske rolety je možné zaradiť medzi veľmi obľúbené a úspešné módne hity v súčasnej dobe v oblasti bývania. Rímska roleta sa skladá z textilného materiálu a vďaka tomu je veľmi účinná v oblasti dekorácie do vašej obývacej izby, spálni, ale aj kuchyni alebo kúpeľni, pretože vydrží prekvapivo dlhšie čistá ako klasická roleta. Rímska roleta sa nenavíja ako klasická roleta, ale skladá sa nahor. Týmto vzniká tzv. riasený a prekrásny interiérový doplnok.

Medzi ďalšie výhody rímskych roliet patrí údržba, ktorá je veľmi jednoduchá vďaka textilu (stačí ich vyprať pri teplote 30° a môžu sa hneď použiť). Látka je ku konštrukcii pripevnená pomocou suchého zipsu, čo zas uľahčuje prípadnú údržbu. Vďaka tomu je možné rímske rolety použiť aj do verejných priestorov ako je napríklad reštaurácia či kaviareň.

Upevnenie rímskych roliet

Rímsku roletu je možné upevniť do steny, na rám okna alebo dokonca aj na strešné okno. Do látkových pásov rolety sú zasunuté tyčky horizontálnym smerom, vďaka ktorým je možné roletu vyťahovať či sťahovať. Inštalácia roliet je pomerne jednoduchá, ak sa jedná o malé plochy. Pokiaľ je ale potreba zakryť väčší priestor, je vhodné inštaláciu prenechať odborníkovi alebo to s ním aspoň skonzultovať a rozhodne sa do toho nepúšťať na vlastnú päsť. V tomto prípade je roleta širšia a tým pádom aj ťažšia a o veľa horšie sa s ňou manipuluje. K rímskym roletám sa dokonca vyrába aj diaľkové ovládanie s motorovým pohonom, ktoré sa používa predovšetkým k väčším systémom. Obyčajne sa používa normálna retiazka, s ktorým je ovládanie jednoduché a bezproblémové.

rímske rolety rímske rolety rímske rolety rímske rolety rímske rolety rímske rolety rímske rolety

Z čoho sa skladá rímska roleta

Z čoho sa rímske rolety skladajú? V podstate sú to dve základné časti – profil a dekorácia. Profily majú rôzne tvary a obsahujú suchý zips, retiazkovú mechaniku a navijak s lankom. Ten má na konci zámok (slúži k uchyteniu k látke, alebo ako závažie) a konzolky pre uchytenie do steny alebo stropu.

Ako dekorácia sa používa buď záclona, alebo dekoračná látka. Dekorácia musí byť špeciálne ušitá pre rímsku roletu a na hornej strane musí mať suchý zips. ú na nej vertikálne našité pásky s tunelýkmi, do ktorých sa dávajú tyčky. Na dekorácií musia byť tiež krúžky alebo prútiky pre pretiahnutie vodiacich laniek.

Látok alebo záclon sa predáva obrovské množstvo. Najvhodnejšie sú materiály ľahké, jednofarebné, poprípade s jednoduchými geometrickými tvarmi. Ak sa snažíte predovšetkým zamedziť vstupu slnka, tak je vhodné skombinovať látku s tzv. podšívkou, ktorá môže byť z nepriesvitného materiálu. Potešujúce je, že výber látky je len a len na Vás!

V skratke o rímskych roliet

Rímske rolety sú proste štýlovým, kvalitným, jednoduchým, veľmi pekným a praktickým nástrojom pre skrášlenie vašich bytov a lebo domov. Medzi ich prednosťou patrí možnosť ich použiť kdekoľvek chcete a vzhľad môžete zmeniť kedykoľvek sa vám zaľúbi.

Fotogaléria rímskych roliet