zobraziť pridať firmu

Údržba drevených okien – Eurookien


Drevené eurookná s kvalitnou povrchovou úpravou sa udržujú veľmi ľahko. Podľa toho akým poveternostným vplyvom je okno vystavené, taká častá by mala byť aj údržba. Kvalitný náter v bežných podmienkach vydrží 3 - 10 rokov a to aj bez akejkoľvek starostlivosti. Moderné nátery okien zaručujú ekologické, zdravotne neškodlivé vlastnosti. Pritom v prípade ich poškodenia sa dajú ľahko opraviť a znovu obnoviť náterom.
V našich podmienkach stačí približne raz až dvakrát za rok ošetriť okná ošetrovacou sadou, ktorú vám doporučia predajcovia okien. Takým spôsobom dosiahneme dlhodobú životnosť náteru. Používajte bežné čistiace prostriedky bez prítomnosti abrazív (brúsnych teliesok).

- vnútorná, vonkajšia strana a priestor žliabku by sa mali pravidelne čistiť
- nemali by ste používať benzín, alkohol, nitrocelulózové laky, organické rozpúšťadlá, kyselinu octovú, odlakovače nechtov a podobné prostriedky, pretože môžu kvalitný povrch poškodiť

Tesnenie

- tesnenie natrite silikónovým olejom, ktorý zaručí pružnosť a pevnosť

Údržba kovania

- všetky pohyblivé časti je potrebné premazať olejom minimálne raz do roka.
Výrobcovia okien odporúčajú mazadlo WD-40. Je to modro-žltý sprej s červeným vrchnákom.
Kúpite ho v každom hypermarkete, na benzínových pumpách, v predajňach farby-laky a prípadne aj v domácich potrebách.

mazanie kovania

Vitrážové presklenia

- nepoužívať čistiace prostriedky obsahujúce lieh
- čistiť výhradne handričkou navlhčenou vo vode na báze mydla a následne ihneď vysušiť jemnou látkou!
- pozor na mechanické poškodenie! Olovená páska je glazúrovaná a pri mechanickom poškodení stráca farbostálosť!


údržba eurookien

Vetranie je nevyhnutné!

Pri nedostatočnej výmene vzduchu sa nahromadená vlhkosť vyzráža na najchladnejších miestach v miestnosti - najčastejšie na skle, ale v tom horšom prípade sa prejaví vznikom plesní na stenách. Pri drevených eurooknách môže dôjsť k poškodeniu povrchovej úpravy.

Príčiny vzniku plesní:

- zvýšená vnútorná vlhkosť (bazén, kvety)
- nesprávne alebo slabé vetranie
- prerušovaný spôsob vykurovania
- nesprávne umiestnenie závesu

vetranie

Najjednoduchším spôsobom ako môžeme zamedziť vlhkosti v miestnosti je vetranie. K tomu napomáha mikroventilácia, alebo iné odvetrávacie okenné systémy. Najúčinnejším spôsobom je nárazové vetranie, čo znamená dvakrát denne otvoriť okná dokorán po dobu 10 - 15 minút. Cieľom je dosiahnuť dôkladnú výmenu vzduchu a nie prílišné vychladnutie stien miestnosti. Je potrebné si uvedomiť, že vetranie musíme zabezpečiť i v zimných mesiacoch. A práve v tomto období sa najmenej vetrá, čo má za následok kondenzát na sklách.

Čim má zasklenie nižší koeficient prestupu tepla, tým je jeho vnútorná povrchová teplota vyššia a tým menej sa vyskytuje kondenzácia na sklenených plochách.
Na tvorbe článku spolupracovala firma Cedera s.r.o.Cenová ponuka okien