zobraziť pridať firmu

Zimné záhrady


zimné záhrady Zimné záhrady sú čiastočne alebo úplne presklené priestory nadväzujúce na domy. Rozširujú bývanie a umožňujú väčší kontakt s prírodou.

Ako presklená prístavba ponúka celú radu riešení. Základná verzia je jednopodlažná, umiestnená pred vybranou miestnosťou, najčastejšie obývacou izbou. Môžete ju pristavať širšou stranou k domu, alebo vysunúť do okolitej prírody ako samostatné krídlo domu. Niekomu sa môže páčiť výhľad do krajiny zo zimnej záhrady postavenej na poschodí. Zásadné ale je, aby zimná záhrada tvorila s domom logický optický celok.

Aby zimná záhrada priniesla domu výraznejšie energetické úspory, nemohla by mať prídavné vykurovanie. Potom však nebude slúžiť k odpočinku po celý rok. Na druhú stranu pokiaľ bude zimná záhrada dobre orientovaná a bude mať kvalitnú izoláciu, môže prirodzená slnečná energia vyrovnávať straty vzniknuté umelým vykurovaním v zimnom období, vykurovanie potom nemusí byť až tak nákladné.

Pre celoročný odpočinok je samozrejme nevyhnutná dobrá izolácia. Obyčajné sklá sú z tohto hľadiska nedostatočné, ale môžete si vybrať buď dvojité alebo trojité izolačné sklá plnené plynom. Aj zimné slnko výrazne môže prispieť k tepelnej pohode, preto na steny je výhodné použiť skla pre teplo priepustnejšie, na strechu nepriepustné. Počiatočná investícia do kvalitnej zimnej záhrady je trochu vyššia, ale určite sa vyplatí.


Umiestnenie zimnej záhrady

Zimnú záhradu môžete mať v dome prakticky kdekoľvek, ale správne umiestnenie nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Umiestnenie zimnej záhrady je totiž veľmi dôležité. Svetová strana, na ktorú bude zimná záhrada orientovaná, má základný vplyv na jej ďalšie využitie ako aj na potrebu vykurovania. Juh je najvýhodnejší, pretože interiér aj v zime zohrievajú slnečné lúče, potom je západ, kde si môžete vychutnávať príjemnú atmosféru slnečných podvečerov a krásne západy slnka. Rastlinám sa tiež najlepšie darí na týchto stranách vďaka dostatku svetla. Kto dáva prednosť východu slnka, môže zvoliť orientáciu na východ. Najmenej vhodná je zimná záhrada na severnej strane. Síce tu pôsobí ako tepelný izolant domu, no slnko ju skoro nevyhrieva.

zimné záhrady zimné záhrady zimná záhrada zimná záhrada

Materiál

Pre stavbu zimnej záhrady si môžete vybrať plast, hliník alebo drevo. Plastová konštrukcia je lacná a má minimálne požiadavky na údržbu. Je odolná voči poveternostným vplyvom a UV žiarením. Má však nižšiu pevnosť, a preto je vhodná len pre menšie presklené stavby.
Konštrukcia z hliníka je ľahká a nepodlieha korózii. Pre väčšiu nosnosť sa do hliníkovej konštrukcie niekedy vkladá oceľové jadro. Hliník je drahší ako plast. Drevená konštrukcia vyniká dobrou nosnosťou, je však náročnejšia na údržbu. Osvedčili sa však drevené lepené profily, ktoré zaručujú stabilitu a stálosť celej konštrukcie. Existujú aj systémy kombinujúce drevo s hliníkom, a to hlavne pre šikmé strešné diely.

Sklo

Pretože veľké presklené plochy vypadajú zraniteľne, používajú sa izolačné sklá multifunkčné, ktoré sú odolné aj mechanicky. Vďaka obojstrannému tvrdnutiu majú šesťkrát väčšiu pevnosť než obyčajné silné sklo. Strešné výplne musia byť najbezpečnejšie napríklad tzv. združené bezpečnostné sklo, ktoré pri rozbití nerobia ostré črepy. Ďalšou možnosťou sú strešné výplne z polykarbonátu (lexanu), ktoré pri porovnaní s bezpečnostnými sklami sú lacnejšie.

Vetranie zimných záhrad je dôležité

Vďaka kvalitným izolačným sklám sa dá teplotu v zimných záhradách udržať pomerne dlho aj po letnej sezóne. Ale aby sa vám aj rastlinám dobre dýchalo, a zo zimnej záhrady sa nestávala sauna, je nutné dobre vyriešiť systém vetrania. Ten môžu zaisťovať výklopné alebo výsuvné okná ovládané ručne, elektricky alebo s pomocou termostatu. Nezabudnite pritom na interiérové žalúzie a rolety, v lete vám doprajú potrebný tieň.

Fotogaléria zimných záhrad